Lingual Diş Teli

Lingual Diş Teli, dişlerde oluşan çapraşıkların ve bozuklukların tedavi edilmesi için dişlerin arka tarafına yerleştirilen diş teli çeşididir. Bu tedavi yönteminde teller dişlerin arka kısmına yerleştirildiğinden dolayı günümüzde Lingual Diş Teli tedavisi çokça tercih edilen diş teli tedavilerinden biri haline geldi.

Günümüzde insanlar Lingual diş tellerini görünmez diş teli olarak bilmektedir. Bu tedavi yönteminde teller dişlerin arka kısmına konumlandırıldığından tedavi sürecinde ilk haftalarda dilin temas etmesinden dolayı aşınmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde korkmanıza gerek yoktur teller bu aşındırmalar hesaplanarak hazırlanmıştır.

Lingual diş telleri genellikle her yaştan kişilerin alabileceği tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu diş teli tedavisini estetik açıdan kaygı duyan insanlar ve dış görünüme özen gösteren insanlar başvurmaktadır. Ayrıca bu diş teli tedavisini öğretmenler, aktörler, mankenler ve benzeri kişiler gibi sürekli insanlarla iletişim içinde bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Lingual Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Yaptırılabilir

İnsanların dişleriyle alakalı bazı durumlardan rahatsızsa Lingual Diş Teli tedavisini yaptırabilirler. Bu durumlara aşağıdaki maddeleri örnek olarak gösterebiliriz.

  • Alt ve üst çene yapısında dengesizlik olan bireyler görünmez diş teli tedavisini yaptırabilirler. Yani alt veya üst çeneden herhangi birinin ileri ve geride olması durumlarında bu tedavi yaptırılabilir.
  • Dişlerin öne ya da arkaya kayması veya eğrilmesi durumlarında
  • Estetik açıdan metal diş teli tedavisinden çekinen insanlar bu tedaviyi rahatlıkla yaptırabilirler.
  • Ortodondik problemlere sahip olan kişilerin tamamı bu tedavi yöntemini istedikleri taktirde yaptırma şansları mevcuttur.

Lingual Diş Teli Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir

Lingual diş teli tedavi sürecinde ilk işlem olarak hastanın rahatsızlıklarını teşhis edebilmek için muayene işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra diş ve çenenin röntgeni çekilerek dişlerin ölçüsü alır ve Lingual diş telleri ölçülere göre hazırlanır. Lingual diş telleri diğer metal diş tellerinden farklı olarak laboratuar ortamında hazırlanmaktadır. Hazırlanan teller dişlerin iç kısmına yerleştirilerek dişlerin sabitlenmesi sağlanır.

Lingual diş teli operasyon süreci tamamlandıktan sonraki süreçte diş tellerin dişlere uyum sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir. Dişlerin gelişimim süreci takip edilir. Lingual diş teli tedavisi ortalama olarak 1 yıl ile 2 yıl arsında bir sürede tamamlanmaktadır.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Lingual diş teli tedavisinin diğer diş teli çeşitleriyle yapılan tedavilere göre avantajlı olduğu yönler vardır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Metal diş telleri gibi dışarıdan bakıldığında görünmezler. Bu sayede estetik açıdan hiçbir şekilde olumsuzluk aşamazsınız.
  • Her yaş grubuna ait olan bireylere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
  • Diş teli tedavisi sırasında görünmez diş telleri alerjik durumlar ortaya çıkartmaz.
  • Lingual diş telleri hastaların diş ölçülerine, yüz ve gülüş şekillerine göre özel olarak laboratuar ortamında hazırlandığından dolayı tedavi sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Lingual Diş Teli Fiyatları

Lingual diş teli fiyatları, diş teli çeşitleri arasında en pahallı tedavi türlerinden bir tanesidir. Dişlerinizi ortalama olarak 7.000 ₺ ile 10.000 ₺ arasında bir ücretle Lingual diş telleriyle tedavi ettirebilirsiniz. Ancak bu fiyatlar farklı kliniklerde farklı seviyelerde karşınıza çıkabilir. Lingual diş teli tedavisini pahallı bulursanız diş hekimlerinin size tavsiyesi üst çene için Lingual diş teli tedavisi yaptırmanız ve alt çeneniz için gelenek diş teli tedavi yöntemlerine başvurmanızdır.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
Şeffaf Plak |