Metal Diş Teli

Metal diş teli tedavisi günümüzde ortodonti tedavisi olarak da bilinmektedir. Metal diş telleri, çene yapısında meydana gelen bozuklukların, diş yamukluklarının ve ayrıkların tedavi edilmesi için kullanılan tedavi yöntemidir.

Metal diş telleri, ortodonti tedavisinde en fazla kullanılan tel türüdür. Metal braketlerden hazırlanan diş telleri, tüm çeşitler arasında en dayanıklı olan diş telleridir. Metal diş teli ile alınan diş teli tedavileri diğer tedavi türlerine göre daha kısa ve kesin sonuçlar vermektedir.

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Metal Diş TelleriMetal Diş Teli Tedavisi, hastanın diş ve çene yapısının fotoğrafının ve röntgeninin çekilmesiyle başlar. Sonuçlar doğrultusunda uzman hekimlerle hasta ortak olarak tedavi sürecini planlarlar. Uzman hekim, hastaya tedavi süresi hakkında, tedavinin ne kadar süreceği konusunda ve tedavinin maliyeti konusunda bilgiler verir. Hasta bu koşulların kendini uygun olduğunu düşünürse tedaviye başlanır.

Diş teli tedavisine başlanmadan önce dişler arasında çürük dişler varsa ya da eksik dişler varsa bu problemlerin tedavisi gerçekleştirilir. Uzmanlar, hastanın dişlerinin ve çene yapısının ölçülerine alarak diş tellerinin ve braketlerin hazırlanmasını sağlarlar.

Diş teli tedavisi için gerekli şartlar sağlandığında operasyona başlanır. İlk olarak hastanın ağzına, operasyon sırasında ağzın kapanmaması için ve uzmanların arkadaki dişleri iyi bir şekilde görebilmek için ekartörle ağız sabitlenir. Metal braketlerin diş yüzeyine sağlık ve sağlam bir şekilde yapıştırılabilmesi için dişlerin yüzeyinin kurulanması işlemi yapılır. Daha sonra braketler geleneksel ya da kimyasal yöntemlerle dişlere yapıştırılır. Metal braketlerin arasından diş telleri geçirilerek ve sabitlenerek operasyon tamamlanır.

Metal Diş Teli Fiyatları

Metal Diş Teli Fiyatları, tedavinin hangi diş kliniğinden alınacağına, uzman hekimin tecrübesine, kullanılan braketlerin kalitesine göre değişebilir. Ancak ortalama olarak bu fiyat çift çene için 5.000 ₺ ile 7.000 ₺ arasında belirlenmektedir. Diğer diş teli fiyatları hakkında bilgi almak için Diş teli Fiyatları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Metal Diş Tellerinin Diğer Çeşitleri Göre Avantajları

Metal diş teli taktırmakMetal diş teli tedavisi günümüzde popülerliğinden ödün vermiş olsa da halen en çok tercih edilen, hızlı ve güvenilir sonuçlar veren tedavi türüdür. Kişinin diş ve çene ölçülerine göre özel olarak hazırlanan diş telleriyle, dişler tedavi edildiğinde genellikle mükemmel sonuçlar vermektedir. Metal diş telleriyle gerçekleştirilen diş teli tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabilir.

  • Metal diş telleri tüm tel çeşitleri arasında en uygun fiyatlı tellerdir.
  • Metal diş teli tedavisi süreci diğer diş teli tedavilerine göre daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır ve daha sağlam sonuçlar vermektedir.
  • Dış etkenlere göre en dayanıklı ve sağlam olan diş teli çeşitleridir.
  • Metal diş telleri neredeyse her yaştan bireylere uygulanabilir.
  • Metal dişlerinin diğer diş tellerine göre en önemli özelliklerinden biri de alerjik reaksiyonlara neden olmamasıdır.
  • Metal diş telleriyle tedavi gerçekleştiriliyorsa, tedavinin sonuçlarını gözlemlemek daha kolaydır.

Metal Diş Teli Tedavi Süresi

Metal diş teli tedavisi, diş teli tedavisi çeşitleri arasında en hızlı şekilde ve kesin sonuçlar veren tedavidir. Diş teli tedavisi, hasta bireylerin diş ve çene yapısında meydana gelen Ortodontik bozuklukların boyutuna ve birçok farklı nedene göre farklılık gösterebilir. Örneğin tedavi sürecinde implant tedavisinin yapılması gerekiyorsa ya da 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekiyorsa tedavi süreci tahmin edilen süreden biraz daha fazla olabilir. Ancak Metal Diş Teli tedavisi ortalama olarak 8 ay ile 24 ay arasında sonuçlanmaktadır.

 

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
Renkli Diş Teli |