Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli, diş teli tedavisinde kullanılan ve son zamanlarda popülerliğini artıran diş teli çeşididir. Şeffaf braketler sayesinde dışarıdan bakan kişiler tarafından görülmesi oldukça zordur. Bu nedenle popülerliğini ve kullanımı her geçen gün biraz daha artırmaktadır.

Ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf braketler aynı metal diş teli tedavisinde metal braketlerin yerine getirdiği görevleri üstlenir. Şeffaf braketler dışarından hiçbir şekilde belli olmadığından dolayı estetik açıdan olumsuz yönde etkileneceğini düşünen bireylerin gözdesi durumuna gelmiştir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf Diş Teli tedavisi, dişlerde oluşan veya sonradan dış etkenlerden dolayı meydana gelen çarpıkların ve yamuklukların ortadan kaldırılması için kullanılan tedavi türüdür. Şeffaf diş teli fiyatları, 2021 yılında iki çene içinde ortalama olarak 7.000 – 10.000 ₺ olarak belirlenmiştir. Ancak bu fiyatlar tedavi alacağınız polikliniğe göre ve uzman doktorların tecrübelerine ve yeteneklerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bu fiyatları tedavi süresi, kullanılan braketlerin markası, dişlerdeki sorunların düzeyi ve tedavide kullanılan malzemeler de etkilemektedir.

Şeffaf Diş Teli Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir

Şeffaf diş teli tedavi sürecinin aşamalarını ve ilerleyişini şu şekilde özetleyebilir.

  • Hastanın ilk olarak ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi sahibi olabilmek için muayene edilerek sorunlar belirlenir.
  • Muayenede elde edilen sonuçlara göre dişlerde çürükler mevcut ise çürüklerin tedavisi yapılır. Diş taşları oluşmuşsa bu taşlar temizlenir. Eksik dişler var ise bu dişlerin yerine getirilmesi için gerekli olan tedavi yöntemleri hastaya uygulanır. 20’lik dişlerde herhangi bir sıkıntı mevcutsa bu sıkıntıların ortadan kaldırılır.
  • Diş ve çene ölçüleri alınarak şeffaf braketler ve teller hazırlanır. Sonra bu braketlerin dişlere yapıştırılması için dişler asitlenir ve özel materyallerden üretilen yapıştırıcılar dişlere sürülür.
  • Operasyonun son aşamasında şeffaf materyallerden hazırlanan braketler diş yüzeyine yapıştırılır. Diş telleri bu braketler arasından düzenli bir şekilde geçirilerek dişler sabitlenir. Bu sayede diş teli tedavisi için başlanan operasyon süreci tamamlanmış olur.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Şeffaf diş teli tedavisi alacak bireylerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi tedavi ne kadar sürecek sorusudur. Şeffaf braketlerle yapılan diş teli tedavisi süreci ortalama olarak 18 ay ile 24 ay arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre her kişide farklı olabilir. Çünkü herkesin diş ve çene yapısındaki problemlerin boyutları ve içerikleri farklılık gösterir. Şeffaf diş teli tedavisini erken yaşlarda yaptıracak olursanız süre biraz daha kısalabilir. Çünkü çocukların kemik esnekliler fazla olduğundan dolayı dişlerin istenilen düzeye getirilmesi kolay olabilir.

Şeffaf Diş Teli Hakkında Merak Edilenler

Şeffaf braketler diş teli tedavisi süresini uzatır mı?

Şeffaf braketlerle yapılan diş teli tedavisinin süresi, metal braketlerle yapılan diş teli tedavisiyle aynı sürede sonuçlanmaktadır. Ancak şeffaf braketler, metal braketlere göre daha maliyetlidir. Bu nedenle tedavi fiyatı daha pahalıdır.

Şeffaf diş teli tedavisini kimler yaptırabilir?

Şeffaf Braketlerle yapılan diş teli tedavisini genellikle estetik açıdan kaygı duyan, sosyal yaşantısı ya da meslekleri nedeniyle sürekli insanlarla iletişim içinde olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu tedaviyi herkes istedikleri taktirde yaptırabilirler.

Bu tedavi yöntemi hangi dişlere uygulanabilir?

Şeffaf diş teli tedavisi alt ya da üst çeneye ayrı ayrı uygulanabileceği gibi iki çeneye birliktede de uygulanabilir.

 

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
Şeffaf Diş Teli |